Školy bez stien

Maj Horn
07.09.2018 - 27.09.2018
tranzit.sk, Beskydská 12, 81105 Bratislava
Date: 7 septembra, 2018

Školy bez stien

Maj Horn

07.09.2018 – 27.09.2018
tranzit.sk, Beskydská 12, 81105 Bratislava
kurátor: Lýdia Pribišová

 

Lokálny výskum: Petra Balíková
Autori a autorky fotografií: Maj Horn, Ľubo Stacho, TASR, Ebbe Wraae
Spolupráca: Zhangbolong Liu, žiaci a pedagógovia Základnej školy Dr. Ivana Dérera v Bratislave
Video: Braňo Bibel, Elena Rakúsová
Grafický dizajn: Ľubica Segečová
Publikácia: Školy bez stien

Vernisáž:
7. september 2018 o 17:00
Adresa: tranzit.sk, Beskydská 12, 81105 Bratislava
Otvorené: streda – piatok, 14:00 – 19:00; sobota 13:00-18:00

Projekt a samostatná výstava dánskej umelkyne Maj Horn skúma prepojenia hry, učenia a priestory pre deti v rámci mesta. Pozostáva z dvoch videí, fotografií, archívnych materiálov a jednoduchých predmetov na hranie. Vychádza z celoročného terénneho a archívneho výskumu v Bratislave, Pekingu a niekoľkých mestách v Dánsku, vrátane experimentálnej spolupráce so Základnou školou Dr. Ivana Dérera na Jelenej ulici v Bratislave, ktorá sa nachádza v susedstve tranzit.sk.

Východiskom boli úvahy o výchove anarchistického architekta, edukátora a filozofa Colina Warda (1924 – 2010). „Všetky miesta sú miestami učenia,“ vyhlásil, zaoberajúc sa polovicu storočia experimentovaním s environmentálnou výchovou. Vo svojej publikácii The Child in the City (Dieťa v meste) z roku 1978 predstavil stratégie rekultivácie a využitia verejného priestoru, s použitím pojmu „školy bez múrov“, čo znamená, že samotné mesto môže byť základom pre vzdelávanie detí.

Jeho prístup znamená vzdelávať deti tak, aby si uvedomili, že môžu zohrávať aktívnu rolu pri formovaní svojho okolia. Že ich názor o tom, kde a ako žijú, bude vypočutý a že kľúčom k ich budúcnosti je ich vlastné povedomie a pripravenosť. Spolupráca so Základnou školou Dr. Ivana Dérera je založená na prieskume s cieľom zistiť, ako je možné tieto stratégie použiť v súčasnom kontexte.

Na výstave budú prezentované i výsledky workshopov realizovaných Maj Horn a Lýdiou Pribišovou spolu so žiakmi základnej školy na Jelenej ulici v mestskom prostredí Bratislavy. Zamerali sa napr. na otázky: Akú rolu majú v meste deti a ich hra? Ostali v meste nejaké nevyužité miesta, kde sa deti môžu hrať voľne, zažívať dobrodružstvá a pocit nezávislosti? Ako deti zažívajú hranice a prieniky verejného/súkromného priestoru v meste? Ako vnímajú deti mocenské štruktúry, rôzne inštitúcie v meste? Výsledkom workshopov je video, kde deti samotné vedú diváka ulicami a parkami, interagujú medzi sebou a s okolím.

Na druhom videu na výstave sledujeme inú skupinu detí, zachytenú podobným spôsobom, ale v Dashilar v Pekingu, v historickej štvrti Hutong, v starodávnom imperiálnom dištrikte na juhu Zakázaného mesta. Video bolo rovnako ako to v Bratislave realizované v roku 2018 v spolupráci s umelcom Zhangbolong Liu a s Micro Yuan’er, nezávislým umeleckým priestorom v Pekingu.

Úplne prvé verejné ihrisko bolo postavené v Anglicku v parku v roku 1859. Bolo navrhnuté nemeckým psychológom Friedrichom Fröbelom. Inšpiroval sa filozofom Jeanom-Jacquesom Rousseauom a jeho dielom Emil alebo o výchove (1762) o prirodzenom dieťati a dôležitosti hry v prírode. Ihrisko bolo zamýšľané ako miesto, kde sa dieťa má naučiť „dobrým manierom“. V nasledujúcich rokoch sa stavali v Európe a Amerike mnohé ihriská ako kontrolované bezpečné priestory na hranie. Mali presunúť deti z ciest, pretože tie stále častejšie obsadzovali automobily.

V rámci súčasnej výstavy prepája Maj Horn materiály z profesionálne vybudovaných verejných ihrísk s nájdenými materiálmi, s ktorými sa deti bežne hrajú samy (ihriská z odpadu či dobrodružné ihriská), s dokumentáciou zariadení slúžiacich na hranie, ktorých korene siahajú až do Rímskej ríše.

V stredu 12. septembra o 17.00 hod. sa v tranzit.sk bude konať diskusia o environmentálnej výchove a o roli umenia za účasti Maj Horn, umelca Nilsa Normana, urbánnej aktivistky Zory Pauliniovej a Romana Javiláka, pedagóga Základnej školy Dr. Ivana Dérera. Diskusia bude moderovaná Lýdiou Pribišovou.

Maj Horn (1987) je vizuálna umelkyňa pôsobiaca v Kodani, v Dánsku. Vyštudovala na Funen Art Academy (DK). Zaoberá sa verejným priestorom a komunitami, hľadaním aspektov zdieľania poznatkov, identitou a atmosférou miest. Pracuje v rôznych médiách, od fotografie a inštalácie až po procesy založené na dialógu, prechádzky a akcie. Jej práca bola okrem iného prezentovaná v I: project space (Čína), Art Lab Gnesta (SE), ZK/U (Zentrum für Kunst und Urbanistik) (DE) a v Múzeu súčasného umenia v Roskilde (DK).

Spoločný projekt tranzit.sk, PILOT a Základnej školy Dr. Ivana Dérera v Bratislave.
Nadácia ERSTE je hlavným partnerom iniciatívy tranzit.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Ars Bratislavensis a Danish Arts Foundation.