Oto Hudec
We Are the Garden
16.03.2022 – 22.04.2022
AlbumArte, Via Flaminia, 122, Rím
kurátorka: Lýdia Pribišová
Otvorené utorok – sobota: 15:00 – 19.00
V stredu 16. marca 2022 od 18.00 h otvorí AlbumArte, nezávislý priestor pre súčasné umenie, samostatnú výstavu We Are the Garden, site-specific projekt slovenského umelca Ota Hudeca (Košice, SK, 1981), jeho prvú samostatnú výstavu v Taliansku. Výstava, ktorej kurátorkou je Lýdia Pribišová, bude otvorená do 22. apríla 2022.
We Are the Garden sa venuje téme klimatických zmien, ekosystému a škodám spôsobeným antropocentrizmom na Zemi. Oto Hudec na výstave predstavuje model sebestačného života (či skôr prežitia) v dystopickej blízkej budúcnosti po tom, čo fatálne dôsledky klimatickej krízy ovplyvnili život na Zemi. Jadrom projektu je zmenšená replika skutočnej umelcovej chaty z jeho záhrady na východnom Slovensku, ktorá je prepojená so skleníkom a vytvára uzavretý systém. Rastliny v skleníku produkujú kyslík pre obyvateľov príbytku a zároveň sú zdrojom výživy, zatiaľ čo oxid uhličitý, ktorý vylučujú, udržiava rastliny pri živote. Ľudia v domčeku sú neoddeliteľne spojení so záhradou v skleníku, sú jej súčasťou. Jeden je závislý od druhého.
Výstava je postavená na príbehu muža a dievčatka, ktorí žijú v tomto prostredí budúcnosti. Rozpráva o ich každodennom boji s vysokými teplotami, prašným nedýchateľným vzduchom, veternými smršťami bez zrážok a toxickými látkami v krajine zdevastovanej ľudskou činnosťou. Príbeh opisuje aj to, ako sa to všetko začalo: Zmeny boli spočiatku nenápadné, takmer nepozorovateľné, z krajiny postupne mizol hmyz, počasie sa menilo rýchlejšie, letá boli neznesiteľne horúce, zimy prekvapivo studené, častejšie sa vyskytovali záplavy a požiare. Časom sa krajina zmenila na nehostinnú pustatinu. Animované video ukazuje každodenný život dvoch hlavných hrdinov príbehu – pravdepodobne jediných preživších -, ktorí sa v ochranných oblekoch pohybujú vyprahnutou krajinou. Našťastie, skutočná chata v záhrade umelca v Košiciach nie je uzavretým systémom, ale živým miestom, ktoré komunita priateľov využíva ako záhradu a spontánny výstavný priestor, pričom v budúcnosti plánuje hosťovať rezidencie umelcov. Kresby, maľby objektov a rôzne prírodniny dokumentujúce život fiktívnej dvojice vo vnútri chalupy prepájajú zažitú realitu s fikciou, ktorej hranice sa pri hlbšej kontemplácii stierajú.
Projekt bol realizovaný s podporou verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a Slovenského inštitútu v Ríme.
Oto Hudec (1981, Košice, Slovensko, kde žije a pracuje) je multimediálny umelec, ktorý svoje súčasné diela realizoval a vystavoval na Slovensku, v Rakúsku, v Južnej Kórei, na Cabo Verde, v Portugalsku a v USA. Venuje sa tvorbe videí, nástenných malieb, animácií, sôch, zvukových diel a prác pre verejné priestory zameraných na problematiku migrácie, utečencov a vplyvu globalizácie na životné prostredie. Vo svojich projektoch často pracuje s utopistickou perspektívou ako prostriedkom na objasnenie výroby potravín a energie, na sledovanie vývoja v priemyselnej oblasti či úbytku včiel.
Pri výskume klimatických zmien a ekológie sa zvyčajne zameriava na spôsoby, akými kočovní a domorodí obyvatelia dosiahli udržateľnosť, a nie na nové vedecké riešenia. Pravidelne spolupracuje s deťmi a mládežou zo znevýhodnených komunít.
Od roku 2013 realizuje s Danielou Krajčovou participačný projekt Karavan, v ktorom sa venujú rómskym deťom na Slovensku. V súčasnosti pôsobí ako docent na Fakulte výtvarných umení Technickej univerzity v Košiciach a je zastúpený v Gandy Gallery v Bratislave. Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových výstavách na Slovensku a v zahraničí. V posledných rokoch prezentoval svoje projekty v inštitúciách ako sú Gandy Gallery, Bratislava (2024); Východoslovenská galéria, Košice (2022); AlbumArte, Rím, Taliansko (2022); Biennale Zielona Góra, Poľsko (2022); Ludwig Museum, Budapešť, Maďarsko (2022); Kunsthalle Bratislava (2021, 2019, 2017); tranzit.sk, Bratislava (2021); Centre Pompidou, Paríž, Francúzsko (2017); De Appel, Amsterdam, Holandsko (2017) a v mnohých ďalších.
Pohľad do výstavy, foto: Alessandra Trucillo courtesy AlbumArte